Sauss gaiss vai mitrums telpās – ko iesākt?

Sauss gaiss vai mitrums telpās – ko iesākt?

Sauss gaiss vai mitrums telpās – ko iesākt?

Mūsu veselību un labsajūtu tieši ietekmē iekštelpu klimats. Vidēji 90% no ikdienas mēs pavadām iekštelpās. Telpas mikroklimatu veido dažādi elementi – gaisa temperatūra, mitruma līmenis, svaiga gaisa apjoms, sīko putekļu daudzums telpās. Visi elementi savstarpēji ir vienoti un rūpējoties par vienu, nedrīkst aizmirst otru. Pārāk sauss gaiss vai mitrums telpās arī ir vienoti ar pārējiem telpas elementiem.

Šajā reizē mēs Tev pastāstīsim vairāk par mitruma līmeni telpā – ko darīt kad telpā ir pārāk augsts vai pārāk zems mitruma līmenis.

Nepiemērota telpas mitruma līmeņa ietekme uz veselību

Pētījumi rāda, ka iedzīvotājiem, kas uzturas telpās ar palielinātu mitruma līmeni vai pat pelējumu (!) ir līdz pat 75% lielāks veselības risks elpceļu kairinājumam un astmai, salīdzinot ar tiem, kas uzturas labi ventilētās telpās.  Tāpat ar vien vairāk tiek runāts par to, ka nogurums, galvas sāpes, reiboņi, grūtības koncentrēties un pat depresija, arī var tikt saistīta ar uzturēšanos pārlieku lielā telpas mitrumā. [2] Savukārt pārāk sauss gaiss sausina mūsu ķermeni – var rasties sausās acs sindroms, graušanās sajūta acīs, sauss klepus, aizsmakums, palielinās ādas jutīgums, tā niez vai lobās. Tāpat arī rodas grūtības koncentrēties un ķermenim nepieplūst pietiekams skābeļa daudzums. [3]

Mitrums telpās vai sauss gaiss – no kā tas rodas?

Pārāk augsts mitruma līmenis var rasties dažādu iemeslu dēļ – sākot no āra laikapstākļu ietekmes, ēkas būvniecības un remonta kvalitātes, ventilācijas sistēmām līdz ēst gatavošanai, veļas žāvēšanai telpās un citām ikdienas lietām. Svarīgi arī ir tas, cik kvalitatīvi telpās ir ierīkota ventilācija. Pārāk zems mitruma līmenis jeb sauss gaiss parasti rodas tieši apkures sezonas laikā.

Kā mūs ietekmē nepiemērots mitruma un temperatūras līmenis?

  • Vēsa temperatūra un augsts mitruma līmenis – Ķermenis pastiprina siltumatdevi, bet tas nespēj pietiekami sasildīties dēļ pārlieku lielā mitruma līmeņa. Telpas temperatūra liekas vēsāka dēļ augstā mitruma līmeņa, iespējama saaukstēšanās.
  • Vēsa temperatūra un zems mitruma līmenis – Nerada organismam nepatīkamu sajūtu.
  • Augsta temperatūra un augsts mitruma līmenis – Tiek apgrūtināta siltumatdeve no organisma, var rasties pārkaršana. Tas saistīts ar to, ka no ķermeņa nav iespējams izvadīt pietiekami daudz šķidruma, jo gaisa mitrums ir pārāk augsts.  
  • Augsta temperatūra un zems mitruma līmenis – Izžūst gļotāda, var rasties grūtības elpot, sauss klepus vai piesmakt balss. [1]

Optimāla mitruma līmeņa uzturēšana

Pareizs gaisa mitrums uzlabo veselību, pašsajūtu, produktivitāti, miega kvalitāti un pat ir labvēlīgs balss saitēm.

[…] ieteicams to turēt robežās no 30 – 50%.

Normāls mitruma līmenis dažādos avotos tiek minēts atšķirīgi. Bet tam nevajadzētu būt zemākam par 30-40% un augstākam par 50-60%. Tātad ieteicams to turēt robežās no 30 – 50%.

Kā uzturēt optimālu telpas mitrumu?

Mēs iesakām sākt ar mērījumu kontroli. Iegādājies viedos termostatus, kuri nolasīs telpas temperatūru un mitruma līmeni. Ideālā variantā iegādājies arī CO2 mērītāju. Tādējādi būsi drošs par telpas klimatu. Telpas klimatu jutīsi arī uz “savas ādas”, tāpēc, ja jūti, ka organisms ziņo par pārāk augstu mitrumu vai pārāk sausu gaisu – nekavējies!

Sauss gaiss

Ja telpās gaiss ir sauss un ir nepieciešams gaisu mitrināt – iegādājies gaisa mitrinātāju. Tie ir pieejami gan dažādos izskatos, lai papildinātu telpas interjeru, gan pieejami ar dažādām funkcijām – aromterapijas funkciju, jonizētāju, gaismu, taimeri un attālinātās vadības funkcija.

Ja telpās gaiss ir pārāk mitrs un nepieciešams gaisu sausināt iegādājies mitruma savācēju. Tos atradīsi pēc dažādiem nosaukumiem – gaisa sausinātājs, mitruma savācējs, gaisa žāvētājs vai mitruma absorbētājs. Un nenogaidi – pelējums piemērotos apstākļos veidojas un izplatās ātri! Lai sausinātu gaisu ir pieejami dažādi mitruma savācēji – sākot no visvienkāršākajiem, kuros jāievieto tablete, līdz pat elektriskajiem ar dažādām funkcijām, kā gaisa jonizācija, dezinfekcija, gaisa piesārņojuma attīrīšana. Apdomā pats, kāds ir tev piemērotākais, tomēr, atceries, ka svarīga ir efektivitāte.

Ieteikumi, ja gaiss ir mitrs:

  • Pēc dušas izvēdini telpas vai ja ir pieejama ventilācija – vienmēr atceries to ieslēgt.
  • Gatavojot ēst – ieslēdz tvaika nosūcēju vai atver logu, lai mitrums tiktu izvadīts ārā no telpām.
  • No rītiem – atver guļamistabas logus uz 15 minūtēm, lai izvadītu kondensātu, kas radies nakts laikā no izelpas.
  • Mēbeles ieteicams pie sienas novietot ar atstatumu, lai nodrošinātu gaisa cirkulāciju

Ieteikumi, ja gaiss ir sauss:

  • Regulāri “pabaro” ķermeni ar mitrinātājiem – krēmiem un losjoniem.
  • Uzņem pietiekami daudz šķidrumu. Dzer ūdeni un zāļu tējas.
  • Tāpat kā mitruma ierobežošanai – arī sausam gaisam nepieciešama pietiekama gaisa cirkulācija telpā. Atbīdi mēbeles no sienām ar nelielu atstatumu.
  • Pēc tautas metodēm tiek ieteikts biežāk veikt telpu mitro uzkopšanu, ieviest vairāk telpaugus vai apklāt radiatorus ar mitru dvieli. Tomēr visas šīs metodes nespēs dot pietiekami kvalitatīvu rezultātu, kā arī pārlieku centība var radīt pretēju efektu.

Ietiekumi kā rīkoties, lai uzlabotu telpas klimatu ir dažādi. Vislabākajam rezultātam – iegādājies gaisa mitrinātāju vai gaisa sausinātāju. Savukārt ilgtermiņa rezultātam – uzlabo ēkas ventilācijas sistēmu. Tāpat apdomā ierīkot ēku vadības sistēmu, kas to visu kontrolēs automātiski un Tev nebūs nepieciešams sekot līdzi mitruma līmenim vai temperatūrai telpās.

Kā izvēlēties piemērotu mitruma savācēju vai gaisa mitrinātāju?

Telpas platība. Saproti, cik lielu telpas platību nepieciešams aptvert. Apdomā, vai pietiks ar vienu vai nepieciešamas vairākas iekārtas.

Trokšņu līmenis. Būs telpas, kurās jutīsies komfortabli, pat ja iekārta būs nedaudz dzirdamāka, taču būs telpas (kā, piemēram, bērnistaba), kurā vēlēsies izvairīties no jebkādiem liekiem trokšņiem.

Papildus funkcijas. Iekārtas atšķiras gan pēc izskata un dizaina, gan papildus funkcijām. Kā jau iepriekš aprakstījām – ir pieejamas iekārtas, kuras spēj veikt gaisa jonizāciju, aromatizāciju, attīrīt gaisu no piesārņojuma, ir izveidotas arī kā lampas vai ir taimera funkcija.

Jauda. Noteikti pēc visu rādītāju un vēlmju noskaidrošanas, pievērs uzmanību arī iekārtas jaudai un elektrības patēriņam.

Ja Tev ir kādi jautājumi par iekštelpu klimatu un ēku vadības sistēmām – sazinies un mēs sniegsim konsultāciju.