Uzlabo mājokļa siltumnoturību

Uzlabo mājokļa siltumnoturību

Uzlabo mājokļa siltumnoturību

Pareizi ierīkota, energoefektīva apkures sistēma nav vienīgais faktors, kas ietekmē mājokļa apsildīšanu un siltumnoturību. Siltuma zudums var rasties dažādu iemeslu dēļ, kā piemēram mikroplaisas, nepareizs siltinājums vai nepiemēroti logi.

Neefektīvas siltumizolācijas dēļ, apmēram 25% siltuma zuduma rodas aizplūstot caur jumtu, taču 1/3 caur mājas sienām.

Lai pārbaudītu, kur rodas lielākais siltuma zudums ir nepieciešams izmantot infrasarkano termokameru. Tā fiksē siltumstarojumu un veic mērījumus attēlu veidā, nosakot kur rodas lielākie siltuma zudumi ēkā. Ja esi izvelējies mājokli uzlabot šādā veidā, labojot defektus, atceries arī par ventilācijas nepieciešamību.

Esam apkopojuši dažus ieteikumus, kā mājas apstākļos ik viens var uzlabot siltuma noturību mājoklī:

✓ Pārbaudi durvis un logus. Caur tiem var tikt izvadīti pat 20% siltuma (!). Nepieciešamības gadījumā siltumizolācijai vari izmantot silikona hermētiķi vai montāžas putas.

✓ Ja mājoklī ir saglabājušies vienas kārtas stikla logi, apdomā iespēju nākotnē veikt ieguldījumu un nomainīt tos uz pakešu tipa logiem. Tie ir par 10 reizēm efektīvāki siltuma saglabāšanai.

✓ Labākam miegam naktī, mājoklī ieteicama zemāka temperatūra, taču to nevajadzētu samazināt vairāk kā par 3°C, lai nerastos lielāks resursu patēriņš dienas laikā, lai no jauna uzsildītu mājokli vajadzīgajā temperatūrā.

✓ Pārskati mājokļa iekārtojumu. Starp radiatoriem un mēbelēm nepieciešams pietiekams attālums, kur cirkulēt siltajam gaisam. Nenovieto dīvānu tieši pie radiatoriem vai neaizklāj to ar aizkariem. Taču biezākus aizkarus vari izmantot logu (ne radiatoru) aizsegšanai. Arī tādējādi iespējams samazināt aukstā gaisa ieplūšanu mājoklī caur logiem.

✓ Tavam komfortam ir svarīgs ne tikai siltums, bet arī svaigs gaiss un piemērots mitruma līmenis. Aukstajā laikā vēdinot telpas, atver logus uz īsu brīdi līdz galam. Tādējādi ātrāk nodrošināsi gaisa apmaiņu, neradot lielu siltuma zudumu.

✓ Uzturi telpās 40-50% relatīvo gaisa mitrumu. Tas ir ne tikai vispiemērotākais līmenis mūsu veselībai, bet arī nerada vēlmi paaugstināt gaisa temperatūru. Jo lielāks mitruma līmenis, jo vēsāks šķiet mājoklis.

✓ Pārbaudi mājokļa temperatūru. Komforta līmeni var uzturēt aptuveni no 18-22°C. Samazinot gaisa temperatūru par 1°C, iespējams samazināt apkures rēķinu par 5%.

✓ Atceries pārbaudīt un pēc nepieciešamības veikt labojumus apkures sistēmai, piemēram, atgaisojot radiatorus.

✓ Padari mājokli ne tikai siltāku, bet arī interesantāku. Caur nesiltinātu grīdu aizplūst līdz pat 10% siltuma. Labākais variants ir grīdas siltināšana, taču alternatīvs variants ir iegādāties paklāju, kas arī nodrošinās mazāku siltuma zudumu.

Raksts veidots izmantojot avotus: Kā noturēt siltumu mājās? » Kuldīgas Siltumtīkli (kuldigasilt.lv) | Kā samazināt apkures rēķinus? | LatvijasNamsaimnieks